علائم عود بیماری مولتیپل اسکلروزیس

کارا کلینیک بهترین کلینیک کاردرمانی شرق تهران
 علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس
 
در طی عود چه اتفاقی می افتد ؟
هنگامی که شما عود اسکلروز را تجربه می کنید(که به عنوان تشدید یا شعله ور شدن هم شناخته می شود) ، به این دلیل است که آسیب جدید مغز یا نخاع باعث اختلال در سیگنال های عصبی می شود. به همین دلیل ممکن است متوجه علائم جدید یا بازگشت علائم قدیمی شوید. عود واقعی بیش از 24 ساعت طول می کشد و حداقل 30 روز پس از هر نوع عود قبلی رخ می دهد. عودها از نظر طول ، شدت و علائم متفاوت است. با گذشت زمان ، علائم باید بهبود یابد. بسیاری از افراد بدون معالجه از عود بیماری خود بهبود می یابند.
 

ضعف 
آسیب به پوشش محافظ فیبرهای عصبی باعث قطع سیگنالهای عادی از مغز به بدن می شود. وقتی این سیگنالها مختل شوند ، بدن شما مانند گذشته عملکرد ندارد. کارهایی که قبلاً به راحتی انجام داده اید می تواند دشوار به نظر برسد - مانند باز کردن یک شیشه یا چرخاندن یک دستگیره در. ضعف ناگهانی یا بدتر شدن آن که برطرف نشود می تواند به معنای عود شما باشد
 
مشکلات بینایی
اگر بینایی تان تار شده یا مضاعف می بینید ، می تواند شروع عود باشد. برخی از افراد با التهاب عصب بینایی ، عمق یا درک رنگ  را نیز از دست می دهند. دوش گرفتن یا حمام گرم یا داشتن عفونت ویروسی مانند آنفولانزا ممکن است بعضی اوقات مشکلات بینایی را ایجاد کند ، اما اینها  موقتی هستند و باید طی یک روز از بین بروند.
کرختی یا سوزن سوزن شدن
کرختی و بی حسی یکی از شایع ترین علائم عود بیماری اسکلروز است. ممکن است شما  آنقدر احساس خود را از دست بدهید که استفاده از دستان یا سایر قسمتهای بدن آسیب دیده سخت شود. شاید نتوانید یک فنجان چای بنوشید یا نگه دارید. اگر بی حسی تازه است یا بدتر می شود ، وقت آن است که با پزشک خود تماس بگیرید.
مشکلات تفکر
ناامید کننده است که ندانید کلیدهای اتومبیل خود را از کجا رها کردید ، یا مجبورید برای درک مجدد یک  پاراگراف دوباره و بارها آن را بخوانید. بیماری ام اس می تواند از بسیاری جهات بر ذهن شما تأثیر بگذارد ، به خصوص در پیشرفت بیماری ، باعث ایجاد اختلال در حافظه ، زبان و پردازش اطلاعات می شود. هر مشکلی جدید که به طور واضح در موارد فوق ایجاد شود یا حوادث گذشته را به خاطر بسپارید ، اخطاری است مبنی بر اینکه می تواند علامت عود باشد.
سرگیجه
احساس سبکی یا ناپایداری روی پاهای می تواند یک تجربه نگران کننده باشد ، اما این علامت شایع عود بیماری ام اس است. سرگیجه به دلیل آسیب در قسمت هایی از مغز است که تعادل را کنترل می کنند. یک داروی مکمل می تواند احساس کوتاه مدت سرگیجه را از بین ببرد ، اما اگر بیش از یک روز طول بکشد ، ممکن است لازم باشد که به پزشک مراجعه کنید.
 
تعادل و هماهنگی
جان راچفورد ، دکتر ، MS ، استادیار عصب شناسی در دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز می گوید: "ممکن است کسی احساس کند که مانند افراد مست راه می رود. ضعف یا اسپاسم عضلانی ، بی حسی و از بین رفتن تعادل در هنگام عود می تواند احساس ناهماهنگی و ناپایداری ایجاد کند.
 
احساس گرمای بیش از حد
احساس اینکه در یک وان گرم خیس  شدید یا در یک روز مه آلود هستید ب و ممکن است احساس کنید که شعله ور هستید - اما در واقع اینطور نیست . هارون میلر ، دکتر ، مدیر پزشکی مرکز کورین گلدسمیت دیکینسون مرکز مولتیپل اسکلروزیس در دانشکده پزشکی Mount Sinai می گوید: "سردرگمی زیادی در بین بیماران در مورد گرما وجود دارد." گرما ممکن است علائم ام اس را ایجاد کند ، اما به محض خنک شدن از بین می روند.
 
چه عاملی باعث عود می شود؟
برخی از مطالعات نشان می دهد که دوره اخیر آنفولانزا یا عفونت های  دیگر می تواند عود بیماری ام اس را به دنبال داشته باشد. راچفورد می گوید: "فکر می کنم کاملاً ممکن است که برای بعضی از افراد ، استرس تأثیراتی بر سیستم ایمنی بدن داشته باشد و به طور بالقوه خطر عود را افزایش دهد." و لی عامل صد درصدی برای بروز آن نیست.
جلوگیری از عود
بهترین راه برای پیشگیری از عود مصرف داروئی است که پزشک برای شما تجویز می کند. میلر می گوید: "به نظر می رسد تمام داروهایی که برای عود بیماری ام اس استفاده می کنیم ، تعداد دفعات عود بیماری را کاهش می دهد - دلیل اصلی تأیید آنها است." خوب غذا خوردن ، خواب کافی و کاهش استرس نیز توصیه های خوبی است. در صورت بروز وخیم تر شدن علائم جدید و بعد از 24 ساعت از بین نرود.، با پزشک خود تماس بگیرید 
درمان عودها
لازم نیست هر عود درمان شود. اگر حرکت محدود نباشد و ناراحت کننده نباشد ، پزشک ممکن است توصیه کند تا زمانی که علائم به تنهایی بهبود یابد. برای جلوگیری از تشدید آزار دهنده ، استروئیدهای داخل وریدی می توانند سرعت بهبودی را افزایش دهند. گاهی اوقات تبادل پلاسما – تعویض پلاسما - برای درمان عودهای شدیدتر مورد استفاده قرار می گیرد.
زهراشفیعی
مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
کاردرمانی تخصصی ام اس
کلینیک توانبخشی کارا
منبع:webmed

 
 
.