کاردرمانی تخصصی دست

کارا کلینیک بهترین کلینیک کاردرمانی شرق تهران "خدمات کاردرمانی تخصصی دست در زمینه های:
•    آرتروز دست و مچ
•    جراحات شبکه بازویی که بر اعصاب  شانه ، آرنج ، ساعد ، مچ و انگشتان تأثیر می گذارد
•    اختلالات مادرزادی دست و اندام فوقانی
•    کانتراکچر دوپویترن Dupuytren
•    شکستگی / آسیب دیدگی های دست
•    سندرم های فشاری اعصاب محیطی مانند سندروم تونل کارپ / آسیب های عصبی محیطی
•    آسیب های ورزشی مربوط به آرنج ، دست یا مچ دست
•    تنگی یا چسبندگی غلاف تاندون
•    تاندونیت
•    جراحات و آسیب های دست  ناشی از کار
•    کاردرمانی قبل و بعد از عمل جراحی دست
در کاردرمانی کارا ارائه می شود. "


کاردرمانی تخصصی دست (hand therapy )، هنر و دانش ارزیابی و درمان آسیب ها و مشکلات  اندام فوقانی (شانه ، بازو ، آرنج ، ساعد ، مچ و دست) است. که از مداخلات درمانی برای کمک به بازگشت فرد به بالاترین سطح عملکرد خود استفاده می کند. این امر  نیاز به یک متخصص با دانش و تجربه لازم برای  بهبود آسیب های پیچیده دست دارد که در کلینیک کاردرمانی کارا می توانید از آن بهره مند شوید.
تراپیست دست (hand therapist) کیست؟
یک متخصص درمان دست یک متخصص کاردرمانی (OT) یا فیزیوتراپی (PT) است که از طریق آموزش مداوم پیشرفته ، تجربه بالینی و ادغام دانش آناتومی ، فیزیولوژی و kinesiology ، در معالجه بیماریهای پاتولوژیک اندام فوقانی ناشی از تروما ، مهارت پیدا کرده است ، این درمانگران  می توانند بیماری ، ناهنجاری مادرزادی یا اکتسابی. و شرایط اساسی دست را درمان کنند.
در یک مرکر توانبخشی دست چه کارهایی انجام می شود؟
 متخصصین توانبخشی دست ، شکاف بین درمان پزشکی اندام فوقانی تا بهبودی موفقیت آمیز را برطرف می کنند و به افراد امکان می دهند در زندگی روزمره خود عملکرد عادی داشته باشند. متخصصین توانبخشی دست ، مداخلات غیر جراحی ، مراقبت های پیشگیری و توانبخشی بعد از عمل را برای طیف گسترده ای از اختلالات اندام فوقانی ، از صدمات ساده انگشت  تا اندامهای پیچیده پیوند شده ارائه می دهند. بیماران مبتلا به بیماری های مزمن مانند ورم مفاصل یا بیماری های عصبی مانند سكته مغزی می توانند از طریق آموزش در زمینه حفاظت از مفصل و حفاظت از انرژی و با استفاده از تجهیزات خاص درمان دست برای بهبود عملکرد از درمان بهره مند شوند. یک متخصص توانبخشی دست با استفاده از تکنیک ها و ابزارهای متنوعی از جمله برنامه های فعالیت و ورزش ، ساخت و ساز ارتوزهای سفارشی ، مدیریت درد و تورم و مراقبت از زخم و جای زخم استفاده می کند. درمان به بیماران این امکان را می دهد که بازگشت خود را به یک سبک زندگی مولد تسریع کنند.
 یک متخصص توانبخشی دست نیز می تواند یک مشاور در دنیای صنعت باشد و کارمندان را در عادات سالم کار و ارگونومی آموزش دهد.بیمارانی که کاندیدای توانبخشی دست هستند ممکن است در اثر تصادف یا تروما آسیب ببینند و با زخم ، زخم ، سوختگی ، تاندون یا اعصاب آسیب دیده ، شکستگی یا حتی قطع عضو انگشتان دست و بازو مواجه
شده اند. موارد دیگر شامل بیمارانی است که از شرایطی مانند سندرم تونل کارپ و آرنج تنیس بازان و همچنین مشکلات مزمن مانند آرتروز یا یک بیماری عصبی (یعنی سکته مغزی) رنج می برند.
توانبخشی دست چیست؟
درمان بدون عمل
به دردهای اخیر یا طولانی مدت کمک می کند
به کاهش حساسیت از مشکلات عصبی کمک کند
بازآموزی حسی بعد از آسیب عصبی
یادگیری برنامه های ورزش در منزل برای کمک به حرکت و قدرت
ساخت  اسپلینت ها برای جلوگیری یا بهبود سفتی
یادگیری انجام فعالیتهای روزمره با ابزارهای ویژه
به بازگشت به محل کار کمک می کند
در صورت نیاز به عمل جراحی ، متخصصین توانبخشی دست نیز می توانند در بهبودی بیمار کمک کنند. این ممکن است شامل کمک به بهبود زخم ها ، جلوگیری از عفونت ، مدیریت اسکار و کاهش تورم باشد.
 متخصصین توانبخشی دست با افرادی کار می کنند که انواع مختلفی از اختلالات اندام فوقانی دارند ، مانند تاندون ها یا اعصاب آسیب دیده ، شکستگی ، زخم ، سوختگی یا قطع عضو انگشت ، دست یا بازو. و همچنین با افرادی که در اثرات اختلالات حرکتی تکراری ناتوان هستند ، سروکار دارند  - برای مثال ، آرنج تنیس و سندرم تونل کارپ. همچنین مشکلات مزمن مانند آرتروز یا شرایط عصبی را درمان می کنند.
جراحانی که روی اندام فوقانی کار می کنند ، روشهای بسیار خاصی برای بیماران خود دارند که باید تحت پیگیری و / یا تعدیل قرار گیرند. متخصصین توانبخشی دست ، آموزش های ویژه ای را در قسمت اندام فوقانی دارند و در پیگیری پروتکل های جراحان برای درمان درد و جراحات ، مهارت و توانایی دارند
یک متخصص توانبخشی دست کارهای زیر را ارائه می دهد:
ارزیابی دقیق
مراقبت فوری
درمان مؤثر برای کاهش زمان درمان
بازگشت سریعتر به کار و شیوه زندگی
کاهش هزینه های پزشکی
مراقبت جامع از بیماران

لیست زیر شامل برخی از شایع ترین شرایطی است که درمانگران توانبخشی دست درمان می کنند:
سندرم تونل کارپال
کیست گانگلیون
انگشت ماشه ای
پیچ خوردگی ها ، شکستگی ها و دررفتگی ها
درد دست
 آرنج تنیس بازان
آرنج گلف بازان
تروما به دست
Tenosynovitis DeQuervain
کانتراکچر Dupuytren
سوختگی
قطع عضو
سندرم تونل کوبیتال
ضعف بعد از سکته مغزی
مراقبت از زخم.
کلینیک کاردرمانی کارا ارائه دهنده بهترین خدمات توانبخشی دست در شرق تهران
زهرا شفیعی
مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
برگرفته از انجمن دست آمریکا